Pobierz Program PITy 2012

Wypełnij formularze PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39

 

Chcesz skorzystać z odliczenia składek ZUS od dochodu? Pomoże w tym program PITy 2012

Każdy z nas, chcąc odliczyć od dochodu składki zusowskie, powinien zapoznać się z procedurą ich odliczania oraz z ważnymi informacjami o tym, jakie składki takiemu odliczeniu nie podlegają.

Powinniśmy wiedzieć, że odliczeniu od dochodu podlegają składki, które zostały określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, czyli składki emerytalne, rentowe, składki chorobowe oraz wypadkowe podatnika a także osób z nim współpracujących. Z kolei od podatku odliczamy składkę zdrowotną, która podlega odliczeniu w pierwszej kolejności – przed innymi odliczeniami od podatku. Odliczenie składek zusowskich przysługuje tym podatnikom, którzy rozliczają się na formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-36L oraz PIT-37, o ile ich składki nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub odliczone od dochodów czy przychodów w innym zeznaniu.

Jako podatnicy, przy wypełnianiu pit 2012 musimy pamiętać, że odliczeniu nie podlegają składki, których podstawę wymiaru stanowi dochód zwolniony od podatku na podstawie ustawy oraz te składki, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z jednej strony wypełniając pit 2012, chcielibyśmy skorzystać z wszelkich przysługujących nam odliczeń czy to od dochodów, czy to od podatków. Z drugiej jednak strony niejednokrotnie przekonujemy się, że nie jest to prosta czynność. Proces przeprowadzenia takiego odliczenia, brak wiedzy o tym, czy daną składkę odliczamy od dochodu czy od podatku, możliwość błędnego przepisania danych z PIT-11 – to tylko niektóre z trudności, jakie napotykamy jako podatnicy. Niewątpliwym utrudnieniem jest też fakt, iż to my odpowiadamy za to, aby składki zostały wskazane na naszej deklaracji we właściwej kwocie. W praktyce oznacza to, że to my jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby nie zaniżyć dochodu oraz kwoty samego podatku. To my mamy obowiązek sprawdzenia, czy płatnik (nasz pracodawca) pobiera od nas składki w odpowiedniej wysokości. Jeśli tak nie jest, czyli w sytuacji, gdy pobrana wysokość składek ZUS nie jest taka sama jak ta wykazana w PIT-11, musimy wystąpić do pracodawcy o korektę PIT-11, a następnie wykazać skorygowaną wysokość składek w rozliczeniu rocznym 2012.

Na szczęście nie musimy martwić się limitami odliczenia składek ZUS. Takim limitem objęta jest jedynie składka zdrowotna – nie może ona przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Przepisy dotyczące składek ZUS i ich odliczania są naprawdę obszerne i nie zawsze zrozumiałe dla podatników. Nie musimy jednak sięgać do ustaw ani korzystać z pomocy księgowych, aby samodzielnie odliczyć składki zusowskie od dochodu. Niezbędny będzie do tego program PITy 2012, który sprawi, że odliczenie każdej składki stanie się dziecinnie proste. Aby móc skorzystać z aplikacji, wystarczy pobrać ją ze strony internetowej i zainstalować. Program PITy 2012 ułatwi nam nie tylko odliczenie składek, ale też przypomni o wypełnieniu wszystkich niezbędnych rubryk tak, abyśmy mogli spać spokojnie, nie bojąc się wezwań do urzędu celem uzupełnienia braków. Dzięki programowi, będziemy w stanie bezproblemowo rozliczyć się z fiskusem, a samo odliczenie składek zajmie nam nie więcej niż kilkadziesiąt sekund. Co ważne, aplikacja jest całkowicie darmowa. Oprócz intuicyjnej obsługi oferuje nam także możliwość wysłania naszego pita 2012 za pośrednictwem internetu lub wydrukowania i wysłania deklaracji tradycyjną pocztą. Jeśli wybierzemy tę drugą opcję, pamiętajmy jednak o złożeniu podpisu na wydruku.